21 września 2012

Słońce to najdoskonalsza kula w przyrodzie.

...i to powinno dać do myślenia.


Aby to stwierdzić, potrzebowaliśmy 50 lat. Słońce jest bardziej zbliżone do idealnej kuli niż cokolwiek innego występującego w przyrodzie. Gdyby było rozmiaru piłki plażowej, do bycia idealną matematyczną kulą zabrakłoby mu dosłownie szerokości włosa - komentuje The Guardian.

Z pozoru wydaje się, że większość ciał niebieskich to kule. Ale to nie do końca prawda: planety i gwiazdy rotują wokół własnej osi, przez co są mniej lub bardziej spłaszczone. Na przykłąd na Jowiszu, który jest olbrzymi i rotuje bardzo szybko, obwód na równiku jest 7 proc. dłuższy niż obwód po południkach. Okazuje się jednak, że w przypadku Słońca różnica tych dwóch obwodów jest naprawdę minimalna. Nasza gwiazda ma średnicę 1,4 mln km, a na równiku jest szersza tylko o 10 km!

Na świecie istnieje tylko jeden przedmiot bardziej idealnie kulisty, ale jest wykonany sztucznie. To kula z silikonu, zrobiona przez ludzi i ich komputery. Dlaczego dopiero teraz możemy zachwycać się wspaniałymi wymiarami Słońca? Dotąd dokładne pomiary utrudniała atmosfera Ziemi. Sytuacja zmieniła się, kiedy na orbicie Słońca pojawiły się ziemskie satelity, w tym NASA Solar Dynamics Observatory, który dokonał najnowszych pomiarów. - Z kosmosu nareszcie się udało - mówi Jeffrey Kuhn z University of Hawaii, który kierował badaniami. - Byliśmy w szoku.

Naukowcy obserwowali zmiany kształtu Słońca na przestrzeni dwóch lat. Nasza gwiazda ma 11-letnie cykle aktywności i badacze chcieli się upewnić, co dzieje się z wybrzuszeniem na wysokości równika, kiedy aktywność Słońca rośnie. Okazało się, że różnice są zbyt małe, aby w ogóle je namierzyć. Słońce jest doskonałe.

Pomiary miały jednak na celu nie tylko podziwanie doskonałości natury, ale i zbadanie tego, co dzieje się wewnątrz gwiazdy. Wnętrze Słońca rotuje z inną prędkością niż jego powłoka. Z jaką? Między innymi to będzie się dało ustalić, znająd dokładny obwód naszej gwiazdy.

(ew/Guardian)


źródło: http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/667320,Slonce-to-najdoskonalsza-kula-w-przyrodzie-
A jednak się kręci...

pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © sztudynt - Blogger Theme by BloggerThemes