25 lutego 2011

Cenne, zapomniane KONOPIE

Cykl edukacyjny o konopiach – Korzyści z uprawy





Konopie odkryto w Azji. Były już znane kilka tysięcy lat przed naszą erą. Dawniej używano ich w celach leczniczych i obrzędowych. Stosowano je również w przemyśle na szeroką skalę w pierwszej połowie XX wieku. Jednak zostały niesłusznie zdemonizowane i zakazane pod wpływem szeroko zakrojonej propagandy.



Są roślinami włóknistymi, a także oleistymi i składają się z łodygi, liści, kwiatu. Są dwupłciowe, jednakże czasem występują, jako hermafrodyty. Najbardziej pożyteczną odmianą są konopie przemysłowe (Cannabis sativa). Różnią się od konopi indyjskich zawartością substancji psychoaktywnych THC (poniżej 1%), zastosowaniem i wielkością.

Mogą osiągnąć nawet ponad 5 metrów wysokości i w zależności od odmiany i warunków rosną około 6 miesięcy. Można je uprawiać praktycznie w każdym klimacie poza kołem podbiegunowym...



Konopie przemysłowe są roślinami łatwymi w uprawie. Rosną nawet na mało urodzajnej glebie i są odporne na działanie niekorzystnych warunków. Znoszą okresy suszy, jak i krótkotrwałe zalania wodą. Ze względu na swój szybki wzrost nie mają konkurencji wśród chwastów. Natomiast specyficzny zapach odstrasza szkodniki.

Dlatego do ich uprawy nie są potrzebne żadne herbicydy, ani pestycydy. Sztuczne nawozy są również zbędne, gdyż wystarczają im składniki zawarte w glebie. Zbyteczne jest także dodatkowe nawadnianie, ponieważ deszcze z opadów w zupełności zaspokajają pragnienie konopi. W praktyce można je uprawiać z dobrymi rezultatami w każdym miejscu, gdzie nie ma arktycznego lodu, ani piasku pustynnego.

Rośliny te mają niezwykle dobroczynny wpływ na glebę. Ich mocny system korzeniowy doskonale ją spulchnia i wiąże. Dzięki temu mogą być sadzone na wałach przeciwpowodziowych wzmacniając je. Ponadto w korzeniach pozostałych po ścięciu znajduje się dużo składników odżywczych, co korzystnie wpływa na żyzność gleby. Dlatego są doskonałym przedplonem dla wielu zbóż i roślin uprawnych.

Konopie mają bardzo cenną właściwość, dzięki której wyciągają metale ciężkie i toksyczne substancje z gruntu. To sprawia, że idealnie nadają się do oczyszczania skażonych terenów. Pochłaniają również bardzo dużo CO2 podczas wzrostu poprawiając jakość powietrza. Te wszystkie korzyści sprawiają, że konopie przemysłowe są jednymi z najbardziej ekologicznych i użytecznych roślin na świecie. Jednak wciąż ich uprawa jest niewielka, a w wielu krajach zakazana lub utrudniona przez restrykcyjne prawo.



Konopie są niezwykle użytecznymi roślinami w przemyśle. Jak wyliczono mają one kilka tysięcy(!) różnych zastosowań, dlatego powiemy tylko o tych najważniejszych. Z uwagi na to podzieliliśmy artykuł na odpowiednie rozdziały


PALIWO

Konopie mogą być używane do produkcji ekologicznego oleju napędowego.
Wytwarzają więcej biomasy, niż każdy inny gatunek rośliny.
Konopie mają ogromny potencjał, by stać się pierwszorzędnym źródłem naturalnego paliwa etanolowego.

BUDOWNICTWO

Z konopi można zbudować ekologiczny i solidny dom. Budynek z konopi nie potrzebuje dodatkowego docieplenia, gdyż utrzymuje w środku stałą temperaturę. Jest szczelny akustycznie i bardzo wytrzymały. Ponadto użycie do budowli konopi wiąże bardzo dużo CO2 z atmosfery.
Z włókien konopi robi się również uszczelnienia hydrauliczne, beton zbrojony, tynk, izolacje, płyty paździerzowe, boazerię, sklejkę, materiały na pokrycie dachu i podłogi.


TEST OGNIOWY
na kawałku bloczku wykonanego z konopii


FARBY I LAKIERY

Przy użyciu konopi można wytworzyć nietoksyczne farby, lakiery i detergenty.
W 1935 roku do ich produkcji wykorzystano 58.000 ton nasion konopi.

KOSMETYKI

Olejem z konopi można zastąpić bazowy składnik większości kosmetyków, jakim jest pochodna ropy naftowej. Dzięki temu można stworzyć bezpieczne mydła dla dzieci i dorosłych, preparaty do golenia, masło do ciała oraz wiele innych produktów. Jest to doskonała naturalna alternatywa dla naszej skóry zawierająca kompleks kwasów omega-3, -6 i -9.

JEDZENIE

Z nasion konopi można wytłoczyć bardzo wartościowy i odżywczy olej. Żadne inne źródło roślinne w porównaniu do konopi nie ma tak bogatych zasobów składników odżywczych. To stawia konopie na pierwszym miejscu, wśród jedzenia pochodzenia naturalnego. Są doskonałym pożywieniem dla człowieka, gdyż zawierają wszystkie potrzebne składniki w idealnych proporcjach. Nasiona konopi są bogatym źródłem błonnika, białka i kwasów tłuszczowych.

PAPIER

Produkcja papieru przy użyciu konopi jest zdecydowanie bardziej ekologiczna, niż konwencjonalne przetwarzanie drewna. Papier z konopi nie wymaga wybielania chlorem. Jest mocniejszy i bardziej długotrwały, niż papier z drewna. Dlatego używa się go do ważnych dokumentów bankowych i archiwów.

1 ha konopi dostarcza cztery razy więcej celulozy, niż 1 ha lasu.

TEKSTYLIA

Włókna konopne są jednymi z najmocniejszych naturalnych włókien występujących w przyrodzie. Materiał z konopi ma niezwykłą wytrzymałość na ścieranie, wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne. Z tego względu jest używany do produkcji lin w żegludze morskiej.
Konopie stosuje się we włókiennictwie wytwarzając ekologiczną odzież.

Deklasują one bawełnę praktycznie pod każdym względem. Dorównać mogą im jedynie ubrania z lnu, jednak konopie są wytrzymalsze.Ubrania z konopi mają właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, antystatyczne, antyalergiczne. Chronią doskonale przed działaniem promieni UV. Ponadto są w pełni organiczne i biodegradowalne.







- George Washington i Thomas Jefferson uprawiali konopie.


- Ben Franklin posiadał wytwórnię papieru konopnego.

- Jefferson spisał pierwszy szkic deklaracji niepodległości na papierze z konopi.


- Henry Ford eksperymentował z konopiami przy wyrobie karoserii do swoich samochodów. Chciał wprowadzić samochody z konopi napędzane biopaliwem konopnym na skalę światową.

- Rudolph Diesel zaprojektował swój silnik, aby mógł jeździć na oleju z konopi


- Ponad 30 przemysłowo-rozwiniętych państw rozróżnia konopie od marihuany. Międzynarodowe porozumienia dotyczące marihuany robią wyjątki dla konopi przemysłowych

- Wśród upraw konopi przemysłowych nie da się ukryć marihuany, gdyż potrzebuje ona dużo przestrzeni wokół siebie. Konopie przemysłowe są sadzone bardzo ciasno, dzięki temu wzrost łodygi jest dynamiczny


- Konopie mogą wyprzeć bawełnę, która jest uprawiana z ogromnymi ilościami chemikaliów szkodliwych dla człowieka i środowiska. Statystyki pokazują, że 50% pestycydów używanych na całym świecie jest rozpylanych na bawełnę.

- Od piątego stulecia p.n.e. do końca XIX wieku n.e. 90% żagli wszystkich statków było wykonane z konopi.


- Materiał z konopi bardzo dobrze nadaje się do izolacji krokwi dachowych oraz ścianek działowych. A osobom niedoświadczonym w budownictwie łatwo się przy nim.

- Izolacja z konopi ulega biodegradacji w porównaniu z wełną mineralną, która jest odpadem o charakterze szczególnym. Właściwości izolacji z konopi pozytywnie wpływają na mikroklimat w mieszkaniu dzięki regulacji wilgotności powietrza.


- Uniwersalność konopi polega na tym, że przynoszą one korzyści nie tylko na szeroką skalę. Nawet zwykli rolnicy mogą wytwarzać różne produkty na własną rękę.

- Plastik konopny kosztuje o połowę mniej niż polipropylen, a ponadto ulega biodegradacji. Rozkłada się w czasie krótszym niż 12 miesięcy.


- Konopie były głównym surowcem do wyrobu farb i lakierów w USA przed r.1937, kiedy to zakazano uprawy konopi przemysłowych nie odróżniając jej od marihuany. Prohibicję wspierały wtedy firmy petrochemiczne zainteresowane wyparciem z rynku naturalnych produktów.

- Biopaliwo samochodowe z konopi nie wydziela siarki podczas spalania i nie powoduje wzrostu ilości CO2 w atmosferze.
Szkoda byłoby spalić


- Po powodzi stulecia w 1997 r. Instytut Włókien Naturalnych zaproponował Ministerstwu Rolnictwa wykorzystanie swoich roślin do oczyszczania terenów skażonych. Podczas badań w okolicach Huty Miedzi w Głogowie odkryto, iż hektar konopi wchłania z ziemi aż 0,5 kg miedzi, 160 g ołowiu i sporo kadmu.

- Z konopi można zrobić ponad 25.000 produktów


- Pierwsze spodnie marki Levis, jak i pierwsza flaga USA były zrobione z konopi

- Słowo „konopia” nie występuje w języku polskim. Prawidłowa odmiana to „konopie”.


- Prażone nasiona konopi są świetną przynętą dla ryb.




źródło: http://ekokonopie.wordpress.com/

1 komentarz:

  1. I taka propaganda ma być! Tak trzymać !!! Zapraszam również do siebie :

    http://sprzedawcausmiechu.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń