8 sierpnia 2012

"Subtelne Cytaty"

Nie zjadaj swoich przyjaciół.

"Jak wszystkie zwierzęta, krowy cenią swoje życie i nie chcą umierać. Znanych jest wiele opowieści o krowach, które pokonały wielkie odległości podczas ucieczki, walcząc o swoje życie. Oto dwie z nich:Krowa o imieniu Suzie miała być załadowana na statek towarowy, gdy raptem obróciła się w tył, zbiegła po trapie i… wskoczyła do rzeki. Mimo tego, że była ciężarna, a może właśnie dlatego, udało jej się przepłynąć rzekę i ukrywać przez wiele dni (krowy naprawdę umieją dobrze pływać!).

Podczas gdy pracownicy pewnej rzeźni mieli przerwę, krowa nazwana Emily przeskoczyła przez prawie metrowe ogrodzenie i przez wiele tygodni ukrywała się w lesie podczas bardzo śnieżnej zimy. Obecnie przebywa w azylu dla zwierząt i, jak wiele innych uratowanych zwierząt hodowlanych, stanowi wymowne świadectwo tego, że jedzenie mięsa oznacza jedzenie zwierząt, które nie chcą umierać.Na podstawie badania okazało się, że świnie są znacznie mądrzejsze od psów, a w niektórych grach video szło im nawet lepiej niż naczelnym.Naukowcy z uniwersytetu w Illinois odkryli, że świnie nie tylko mają swoje preferencje co do temperatury, ale również, że same próbują, jeśli mają taką możliwość, na podstawie prób i błędów odkręcić grzanie w zimnym pomieszczeniu oraz zakręcić je, gdy jest im za ciepło.Świnie potrafią jeść w elegancki sposób - wolą jeść powoli, smakując pokarm. W rzeczywistości świnie są bardzo czystymi zwierzętami.

Jeśli mają wystarczająco dużo miejsca, będą uważały by nie załatwiać się w pobliżu miejsca gdzie jedzą lub śpią. Nie pocą się, lubią za to kąpiele w wodzie lub błocie dla ochłody, choć jak zauważono wolą te wodne.Świnie znane są z tego, że ratują życie innych zwierząt, w tym swoich ludzkich przyjaciół. Według The Daily Telegraph: Pewna kobieta miała świnkę o imieniu Pru i tak opowiedziała swoją historię: Zaczynałam panikować kiedy utknęłam w tym bagnie. Nie wiedziałam zupełnie co robić i myślę, że Pru to wyczuła. Miałam przy sobie linę, której używam jako smycz, zaczepiłam ją o Pru i zaczęłam krzyczeć. Do domu, do domu! i poszła do przodu wyciągając mnie powoli z błota. Odpowiedniki świnki Babe ratowały ludzi i innych swoich towarzyszy, zatrzymywały intruzów, czasami, udawało im się uciec przed rzezią.

Świnka Priscilla uratowała przed utonięciem małego chłopca, Spammy doprowadziła strażaków do palącej się zagrody by uratować zaprzyjaźnionego cielaka o imieniu Spot, Lulu, ściągnęła pomoc gdy pewna kobieta miała zawał. Świnka o imieniu Tunia przepędziła intruza, a inna, Mona, trzymała podejrzanego za nogę póki nie przybyła policja. Wiele tych inteligentnych i tak niedocenianych stworzeńt udało się uratować przed rzezią i spędzają swój żywot w azylach dla zwierząt.

Te zwierzęta rzadko obdarzane są sympatią i traktowane poważnie. Zupełnie niesłusznie. Kury są interesującymi i ciekawymi świata zwierzętami; uważa się, że są równie inteligentne co niektóre ssaki. W naturalnych warunkach tworzą struktury społeczne, nawiązują przyjaźnie, rozpoznają się nawzajem, opiekują swoim potomstwem i cieszą się pełnią życia. Do niedawna bardzo niewielu naukowców poświęcało czas na studiowanie inteligencji i psychiki tych ptaków. Stwierdzono jednak, że każda kura jest indywidualnością o wyrazistej osobowości; niektóre lubią przebywać w towarzystwie ludzi, inne podchodzą do nas z rezerwa, są nieśmiałe, a czasem agresywne.Może się to wydać dziwne, ponieważ nie znamy kur zbyt dobrze, ale okazuje się, że mają one np. swoje upodobania muzyczne - niektórym bardzo odpowiada klasyczny rock, innym zaś muzyka poważna.Naukowcy dowiadują się coraz więcej o kurach. Oto co niektórzy z nich mają do powiedzenia. Kury są równie inteligentne jak ssaki, również naczelne - twierdzi behawiorysta zwierzęcy dr Chris Evans, który prowadzi laboratorium, badające zachowania zwierząt, na Uniwersytecie Macquarie w Australii, a informacje zdobyte podczas badań wykorzystuje w wykładach.

Dr Evans tłumaczy, na przykład, że kury są w stanie zrozumieć, iż schowane przed chwilą przedmioty nadal istnieją - umiejętność, która jest ponad możliwościami małego dziecka. Czasami na konferencjach stosuję sztuczkę, polegającą na tym, że wymieniam cechy kur, nie wspominając o jakich zwierzętach mówię i wszyscy myślą, że mówię o małpach – wspomina dr Evans.Dr Joy Mench, profesor i dyrektor Center for Animal Welfare na University of California w Davies mówi: Kury prezentują rozwinięte zachowania społeczne, tworząc w stadzie określoną hierarchię. Mogą rozpoznać i zapamiętać ponad sto innych kur i porozumiewają się przy pomocy ponad trzydziestu różnych dźwięków.

Dr Christine Nicol z University of Bristol stwierdza natomiast: Kury pokazały nam, że potrafią robić rzeczy, które nigdy nawet nie zakładaliśmy, że będą w stanie zrobić. Bezsprzecznie, mają wiele ukrytych zdolności. Wideo "Let's Ask the Animals" wyprodukowane przez Association for the Study of Animal Behaviour in the United Kingdom, pokazuje kury, które są w stanie rozpoznać, która miska zawiera jedzenie, po tym jak pokazano im te miski w telewizji.Kury potrafią uczyć się, obserwując błędy innych i są bardzo skore do przekazywania swojej wiedzy następnym.

Kura obraca jajka, które wysiaduje do pięciu razy na godzinę i gdacze do swoich nie wyklutych piskląt, które ćwierkają do niej i miedzy sobą. Kwoka potrafi obyć się bez jedzenia i wody, jeżeli to konieczne, aby zapewnić ustronne miejsce do wysiadywania jaj. Tak jak m.in. ludzie, te niedoceniane zwierzęta tworzą silne więzi rodzinne i widać w ich zachowaniu smutek po stracie bliskich (właściwa im długość życia to 12 - 15 lat)

Faktem jest, że cielę rośnie i osiąga dojrzałość znacznie szybciej niż człowiek, bo już wwieku 10 miesięcy, podczas gdy wiek dojrzałości ludzkiej wynosi 13 lat, co niewątpliwie wiąże się z tą niską zawartością białka w mleku kobiecym, a wyższą w mleku krowim.

Fizyczny i biologiczny rozwój i dojrzewanie istoty ludzkiej muszą być zsynchronizowane i skorelowane z jej rozwojem umysłowym i dojrzewaniem społecznym, a to wymaga dłuższego okresu i dlatego natura przeznaczyła dziecku ludzkiemu więcej czasu na rośnięcie. Przyspieszaniejego rozwoju nadmierną ilością białka, zarówno w okresie niemowlęcym jak i później, prowadzi do zatracania proporcji między dojrzałością biologiczną a umysłową i emocjonalną."Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © sztudynt - Blogger Theme by BloggerThemes